The Right Reverend Donald F. Harvey
Bishop in Residence & Honorary Assistant
B.A., M.A., D.D.

dharveyanglicannetworkca

Bishop Don Harvey lead ANiC since before it launched as an ecclesial structure in November 2007. At  the end of June 2014, Bishop Don retired and transferred the responsibilities of diocesan bishop of ANiC to Bishop Charlie Masters, who was elected in November 2012 as coadjutor bishop. At the end of June 2014 he also stepped down as the first Dean of the Anglican Church in North America.

Bishop Don and his wife, Trudy, make their home in St. John's, Newfoundland.

Bishop Don retired from the Anglican Church of Canada in 2004 after 12 years as the Third Bishop of Eastern Newfoundland and Labrador. Prior to this, he served for 30 years in various parishes in Newfoundland and Labrador including a six year appointment as University Chaplain. He has lectured in English Literature at Memorial University of Newfoundland and taught Pastoral Theology at Queen's Theological College in St. John's. In October 2009, Bishop Don was awarded an honorary Doctor of Divinity degree by Nashotah House Theological Seminary

In January 2013, Bishop Don celebrated 20 years in the episcopacy and, in May 2014, he marked 50 years of ministry as an ordained priest.